Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak pielęgnować
Jak pielęgnować

Witajcie,

Dziś kilka informacji dla wszystkich miłośników hortensji „Runaway Bride” czyli uciekająca panna młoda.

- Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że hortensje przedstawione na naszych zdjęciach to egzemplarze2-3letnie, które przycinane w poprzednich latach oraz są regularnie nawożone, dlatego są one pięknie rozkrzewione i ukwiecone.

- Należy pamiętać, że w pierwszym roku młode sadzonki hortensji być może nie zachwycą jeszcze swoją urodą i wiele osób może czuć się rozczarowana patrząc na zdjęcia dorosłych roślin oblepionych kwiatami. Odmiana ta nie lubi przesadzania, a na zmianę warunków reaguje słabym kwitnieniem. Dlatego bardzo często dużą liczbę kwiatów możemy zobaczyć dopiero rok lub dwa lata po posadzeniu.

- Wysokość hortensji waha się od 50 do 100cm. Uzależnione to jest od sposobu prowadzenia rośliny oraz od jej nawożenia.

  • Kwitnie obficie od późnej wiosny oraz powtarza delikatne kwitnienie przez cale lato.
  • Roślina lubi ziemię przepuszczalną, wilgotną ale podłoże powinno być dobrze zdrenowane, gdyż nie lubi ona stać w wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest wsypanie na dno donicy np. warstwy kamyczków co zapewnieni odpływ nadmiaru wody z doniczki.

- Od wczesnej wiosny należy regularnie zasilać roślinę nawozami do hortensji lub roślin kwitnących, które zawierają w swoim składzie fosfor i potas. To te dwa pierwiastki odpowiadają za zawiązywanie pąków kwiatowych. Najlepsze stanowisko dla tej odmiany to miejsce zaciszne, w półcieniu. Posadzona w pełnym słońcu szybciej przekwita i więdnie.

- Kolejna bardzo ważna sprawa to cięcie.

Latem (koniec sierpnia) po przekwitnięciu można ją przyciąć, aby się zagęściła co jednoczenie nada jej odpowiedni kształt. Pod tym względem należy ją traktować jak hortensję ogrodową.

Przycinamy jedynie uszkodzone, suche gałązki oraz przekwitłe kwiatostany tak około 10 cm nad ręką.

Przycięcie hortensji przy ziemi spowoduje, że krzew w następnym roku być może nam nie zakwitnie.

 

     

- Według nas i naszych doświadczeń związanych z tą odmianą, najlepiej uprawiać ją w dużej, wysokiej donicy ponieważ część jej bocznych gałązek lekko się zwiesza, natomiast środkowe pędy są sztywne i proste. Wielkość donicy należy dostosować do wielkości sadzonki (młoda/mała sadzonka nie może być posadzona w bardzo dużej donicy).

Hortensje uprawiane w donicy (po zrzuceniu liści) należy przenieść do chłodnego pomieszczenia i podlewać raz w tygodniu niewielką ilością wody. W tym okresie nie potrzebuje ona dostępu do światła.

- Wczesną wiosną, kiedy zauważymy, że roślina zaczyna się budzić z zimowego snu należy zapewnić jej dostęp do światła i co kilka dni obracać doniczkę.

- Jeżeli hortensja posadzona zostanie w gruncie należy ja zabezpieczyć na zimę (np. obsypać gruba warstwa kory) ponieważ jest ona wrażliwa najbardziej na wiosenne przymrozki i to wtedy należy o nią szczególnie zadbać.

 

Pielęgnacja tej odmiany naprawdę nie jest trudna. Proszę uzbroić się w cierpliwość, nie od razu Kraków zbudowano.

Odpowiednio pielęgnowana z roku na roku będzie coraz piękniejsza.

Życzymy powodzenia

 

             

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium